ETİKET NEDİR?

Ürünün amacını, özelliklerini, kullanım biçimini, ağırlığını, markasını gösteren tüketiciyi bilgilendirme amacı ile üretilmiş materyallere etiket denilmektedir.

Etiketlere bakıldığında ürünün fiyatına ve son kullanma tarihine ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Etiketlerin tamamı genellikle cam, plastik, ahşap ya da metal ürün ambalajlarının üzerine yapıştırılarak tüketicilere sunulmaktadır. Etiketlerin amaçlarına bakıldığında genel anlamda tüketiciyi koruduğunu söylemek doğru olur. Ambalajlara girmiş olan ürünlerin üretim aşamasından sonra yazısını kapatmak veya değiştirmek amacı ile etiketleme yapılmasına izin verilmemektedir.

ETİKET KULLANIM ALANLARI

Etiket uygulamaları yapılırken tüketicinin korunmasına yönelik olarak ve ürün satışını kolaylaştırmak için Türkçe dil seçeneklerinin etiketlemesi yapılmaktadır.

Etiketlerin kullanım alanlarına bakıldığında bütün sektörlerde geçerli olduğu görülmektedir. Her türlü iş kolunu kapsayan ürünlerin satışları  sırasında ürün üzerine yapıştırılarak bilgi verilmesi sağlanmaktadır. Pazarlama, imalat, satış ve üretim gibi alanlarda etiketler kullanılmaktadır. Ürün etiketlerinde genel olarak sektöre bağlı ve ihtiyaca yönelik bilgiler bulunmaktadır. Günümüzde kullanılan etiketlerin kullanım alanları ise;

            ·         Fiyat etiketleri,

            ·         Ürün etiketleri,

            ·         Uyarı etiketleri,

            ·         Barkod etiket,

            ·         Logo ve marka etiketleri,

            ·         Yıkama talimat etiketleri,

            ·         Demirbaş etiketleri şeklinde belirtilebilmektedir.

Kullanım alanlarına yönelik olarak tarif edilen etiket malzemelerinin sektöre ya da iş koşullarına yönelik olarak tanımlanan özel bir adı bulunmaktadır. Etiketlerde çok fazla çeşit olmasının amacı sektörlerde etiket ve etiketlemelere ihtiyaç duyulmasından kaynaklanmaktadır. Termal karton, semi termal, lamine top termal ve eco termal etiket türlerinden sadece bir kaçı olarak örneklendirilmektedir.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this